Obecnie nieznane są skuteczne sposoby leczenia schizofrenii bez wdrożenia farmakoterapii. Nowoczesne medykamenty są jednak nie tylko coraz skuteczniejsze, ale łączą się z mniejszą liczbą negatywnych skutków ubocznych wynikających z ich przyjmowania. Co jednak w praktyce mogłoby oznaczać leczenie schizofrenii bez środków farmakologicznych lub nagłe zaprzestanie ich stosowania?
Medykamenty mają kluczowe znaczenie w terapii schizofrenii. Postawą są preparaty mające na celu zredukowanie nasilenia choroby lub ustąpienie jej objawów. Są to:
Oczywiście tego typu preparaty mogą być wypisywane tylko i wyłączenia na receptę, jeśli więc pacjent chce ją przedłużyć, może skorzystać również z konsultacji online i e-Wizyty na platformie haloDoctor.pl. Dzięki konsultacjom przez Internet ma też możliwość kontynuowania psychoterapii.
Wielu pacjentów zastanawia się, czy możliwe jest leczenie schizofrenii bez farmakoterapii, jeśli objawy chorobowe ustąpiły. Niestety zazwyczaj odpowiedź jest negatywna, gdyż rezygnacja z medykamentów grozi nie tylko nawrotem symptomów chorobowych, ale również ich nasileniem. Właśnie dlatego pacjent musi być pod stałą kontrolą lekarską i nie może samodzielnie z nich rezygnować.
Jak widać farmakoterapia jest absolutną podstawą leczenia schizofrenii, przy czym to w połączeniu z psychoterapią uzyskuje się jej najlepsze rezultaty.
Przeczytaj także: Jak leczy się depresję?