Z roku na rok obniża się wiek rozpoczęcia inicjacji seksualnej. Jak radzą sobie młode kobiety z wyborem antykoncepcji? Jaka metoda antykoncepcji jest zalecana?
Aktywność seksualna dotyczy w obecnych czasach także młodego pokolenia. Wiadome jest, że wiele nastolatek podejmuje decyzję o współżyciu, lecz na szczęście spora część z nich decyduje się na stosunki z zabezpieczeniami. Młodzi ludzie często czują się zawstydzeni i zakłopotani, gdy rozmawiają o ochronie przed niechcianą ciążą. Zanim zdecydują się na stosunek powinni też posiadać podstawowe informacje na temat seksualności i cyklu menstruacyjnego.
Młodzi ludzie często decydują się na antykoncepcję niehormonalną. W porównaniu z innymi metodami jest łatwo dostępna i zarazem tania. Nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale zmniejsza również ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Prezerwatywy czy środki plemnikobójcze są dostępne bez recepty, zakupić je można w większości hipermarketów. Są one używane tylko w momencie zbliżenia, ale czy to dobry wybór dla młodych osób?
Stosowanie antykoncepcji mechanicznej w młodym wieku może okazać się bardzo trudne dla większości młodych ludzi. Problematyczne może być nawet poprawne założenie prezerwatywy, a samo użycie prezerwatywy może powodować dyskomfort i zmniejszyć uczucie przyjemności w trakcie stosunku.
Dla wielu młodych ludzi seks jest spontaniczny, niejednokrotnie uprawiany bez zabezpieczeń, po wypiciu alkoholu. Strach i obawa pojawiają się dopiero następnego dnia, stąd młode dziewczyny mogą zdecydować się na tabletkę „dzień po”.
Antykoncepcja awaryjna polega na zażyciu jednej tabletki antykoncepcyjnej po odbyciu stosunku. Jest to opcja najczęściej stosowana po seksie bez zabezpieczeń, choć zdarza się, że mimo zabezpieczenia pojawiła się „awaria” prezerwatywy (pęknięcie, zsunięcie, nieprawidłowe założenie). Tabletka “dzień po” stosowana jest również w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej. Tymczasem tabletka "dzień po" to nie to samo co tabletka poronna. Tabletka poronna to pigułka aborcyjna, nie jest dostępna w Polsce, ale potocznie jest mylona z tabletką "dzień po" która jest na receptę.
Jak sama nazwa wskazuje antykoncepcję kryzysową stosujemy jak najszybciej po stosunku. Na rynku dostępne są dwa rodzaje środków. Pierwszy z nich uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Można zażyć tę pigułkę do 72 godzin od stosunku. Drugi dostępny preparat hamuje owulację do 120 godzin od zbliżenia (do około 5 dni po stosunku).
Tabletki antykoncepcyjne są stosowane wśród osób w różnym wieku. Nie ma dokładnie określonego wieku, od kiedy można stosować tabletki. Decyzja o antykoncepcji powinna iść w parze z decyzją o współżyciu.
W dzisiejszych czasach wiele młodych kobiet mimo uczucia, jakim darzą swoich partnerów, chce mieć kontrolę nad ochroną przed ciążą. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych związane jest z poczuciem odpowiedzialności ale i bezpieczeństwa.
Antykoncepcja hormonalna ma również korzyści zdrowotne, które nie mają charakteru antykoncepcyjnego, m.in.:
Warto, aby młoda kobieta umówiła się na wizytę do lekarza specjalisty, w celu omówienia dostępnych metod antykoncepcji. W trakcie spotkania z ginekologiem może zapytać się o nurtujące ją kwestie i zdecydować się na odpowiedni rodzaj antykoncepcji.